dvoj_sipka_leva.gif, 1 kBsipka_leva.gif, 1 kB
počet záznamů: 168 / strana 1 z 28
 

Annaberg 2022


Annaberg-Buchholz, 33. dny paličkování konané ve dnech 17. 9. - 18.9.2022

 

Autobusový zájezd krajkářek Spolku Krušnohorská krajka byl realizován dne 17.9.2022. I přes nepříznivé počasí v tento den, se zájezdu zúčastnily všechny přihlášené krajkářky a to od Aše, Chebu, Kynšperka, Sokolova, Karlových Varů, Ostrova, až po Boží Dar, tedy z celého Karlovarského kraje. Naposledy jsme se zúčastnili dnů paličkování v Annabergu v roce 2019.

 

Annabeg - Buchholz je krásné, historické, hornické, okresní město, v německé spolkové zemi Sasko, asi s 20ti tisíci obyvatel. Původně se jednalo o 2 města z počátku 16.století, kolem mocných dolů na stříbro. Uprostřed náměstí stojí kašna s ženskou postavou, kterou byla Barbara Uthmanová, průkopnice paličkování a krajkářství ze 16.století. Paličkování je tradiční umělecké řemeslo německé i české strany Krušných hor, které je ještě dnes stále živé. A právě v Annaberku na nás dýchá z každého kouta.

 

Další pozoruhodností tohoto kraje jsou vyřezávané i vypilované dřevěné, nebo kovové obloukové svícny, uprostřed nichž postávají, či polehávají postavičky horníků. Tyto svícny mají také své kouzlo, hlavně kolem Vánoc na německé straně Krušných hor a dnes již i na české straně, což má jistou skromnou poezii Vánoc. V letošním roce v době od 25.11 – 23.12.22 se koná Annaberský vánoční trh. A právě zde , každoročně ožívá vánoční poselství v souladu s hornickými zvyky.

Tady si může každý vychutnat charakteristickou kopcovitou krajinu a pohostinnost obyvatel Krušných hor. Leží asi 10 km severně od českých Vejprt. Dominantou města a celé okolní krajiny je kostel Sv, Anny.

 

Návštěvníci dnů paličkování, většinou obdivovatelé a tvůrci krušnohorské krajky, žasnou nad mnohotvárností něžné příze v tisíci vzorech, nad kterými se tají dech.

Také my, krajkářky z Karlovarského kraje, jsme zde byly uneseny nádherou vystavovaných krajek, tvořených s nekonečnou fantazií a nápadů. Potěšila nás i přítomnost českých krajkářek, jako jsou paní Domanjová, Davidovičová, Hovadová a další. Řada z nás nakoupila potřebné věci k paličkování, jako lampičky na herdulku, nitě, podvinky, knihy o paličkování s různými technikami apod. Jednoduše jsme si udělaly radost, i svému koníčku. Načerpaly jsme neocenitelné nápady, obohatily se novými zážitky, cestou domů probraly své radosti i strasti. I přes nepřízeň počasí se nám všem výlet líbil a těšíme se na další. Děkujeme výboru za organizaci tohoto zájezdu.

 

„ Jediný způsob, jak udělat skvělou práci, je milovat to, co děláte.“

 

Zapsala: Alena Váňová

Cheb, 18.9.2022

18.09.2022
 
 

Krajkářské sympozium Abertamy


ABERTAMY – ohlédnutí za letní dovolenou krajkářek Spolku Krušnohorská krajka.

Termín : 15.8. - 19.8.2022

 

Téma kurzů: Paličkované kruhy (mandaly a lapače snů) – lektorka Marie Vránová z K. Varů

Šitá krajka – lektorka Slávka Brůnová z Chomutova

 

Ubytování se snídaněmi: v penzionu u pana Michálka

Obědy a večeře: prodejna Masny nebo nově otevřené bistro U Andrey v areálu Technických služeb, kde jsme našli velice příjemné posezení i obsluhu.

Počet přihlášených – 19, účast 13 - počet přihlášených se snížil vlivem covidu a také z důvodu nepředvídaných zdravotních potíží. Bohužel, léta nám všem přibývají a síly ubývají.

Místo paličkování: areál Technických služeb, kam nás chodili navštěvovat místní obyvatelé nebo i turisté, což nás potěšilo. Přijela se na nás podívat děvčata z Kraslic, i s koláči ke kávičce. Také chvilku si na nás našla paní starostka a přišla nás pozdravit.

 

Abertamy navštěvujeme od roku 2009 vždy v srpnu.

Pokaždé se těšíme na nová témata kurzu a snažíme se pochopit předložené podvinky a realizovat je. Začátky jsou vždy náročné, také proto, že nám „chvilku“ trvá, než plně soustředíme svojí mysl na techniku paličkování a pochopíme, co se po nás žádá. O to máme větší radost z vytvořené krajky.

 

Tento rok mezi nás přivedla Ivanka Špundová studentku Markétu Fabiánkovou z Brna, ze Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze, která paličkuje od 8 let. Velice nás zaujala její práce.

Do paličkování a krajky jí zasvětila paní Lenka Malátová, autorka řady knih, podle kterých se také i my učíme paličkovat. Markéta má za sebou řadu samostatných výstav v Česku i na Slovensku.

Studuje také konzervatoř, hru na klavír. Velice nadané děvče a držíme jí palce ke splnění všech cílů.

Děvčata, proto se nebojte paličkovat v jakémkoliv věku.

V průběhu týdne jsme se věnovali i úkolu z předešlého roku, a to vytvoření návrhu a paličkování vrchního dílu rukavice pro abertamské muzeum. Děvčata z Chomutova měla zájem o zapojení se do tohoto projektu v šité krajce. Takže úkol trvá pro všechny krajkářky.

V letošním roce se nám podařilo konečně po 3 letech realizovat turistický výlet na Rýžovnu

přes Hřebečnou a zpět přes Bludnou a Červenou jámu do Abertam. 16 km.

( poznámka: příjemnou hospodu s pivovárkem i obsluhou, pan vrchní nás vítal s poznámkou, kde se tak dlouho touláme, že nás viděl v Hřebečné už před hodinou ... )

 

Poslední den, pátek byl už deštivý, účastnice šité krajky pracovaly v penzionu a odpoledne byl kurz ukončen.

Skupinka děvčat s Maruškou Vránovou navštívila Nové Hamry, kde máme archiv a výstavku krušnohorské krajky.

Pět nás ještě zůstalo přes noc do soboty, protože jsme druhý den jely do Ostrova na letní soustředění krušnohorských krajkářek, které se rovněž vydařilo s hojnou účastí i se severu Čech.

Každé zúčastněné město zde mělo svůj panel s krajkami.

 

 

V Chebu dne 9.9.2022

Zapsala: Alena Váňová

09.09.2022
 
 

Velké letní setkání krušnohorských krajkářek


20.8.2022

20.08.2022
 
 

Krajkářské sympozium Nové Hamry


8. - 10.8.2022  Paličkované kruhy

09.08.2022
 
 

Zájezd do Sedlice


6.8.2022

07.08.2022
 
 

CHEB přivítal krajkářky z KLATOV


V květnu 2018 uskutečnily chebské krajkářky, pod vedením paní L. Fajtlové, poznávací zájezd s výměnou zkušeností do Klatov, aby navázaly spolupráci s místním Krajkářským klubem, pod vedením paní Ivany Siebertové. V té době jsme pozvaly klatovské krajkářky na návštěvu do Chebu.

 

Vzhledem k událostem posledních let, spojené s pandemií covidu a měnících se podmínek, byla návštěva stále oddalována. Až v letošním roce, nám situace dovolila realizaci návštěvy klatovských děvčat. Pozvaly jsme je znovu a využily jsme jako lákadlo prezentaci naší výstavy krajek v Muzeu.

 

Dopoledne dne 12. 7. 2022 v 9,30 h. přijelo do Chebu vlakem, po 4 letech z Klatov 8 krajkářek, pod vedením paní Radky Šurýnové. Na nádraží je očekávala nová vedoucí chebských krajkářek paní Blanka Štogrová a Alena Váňová. Zatím, co děvčata provázela návštěvu po Chebu, ostatní krajkářky připravily v Klubu důchodců pohoštění. Cestou z nádraží jsme je provedly historií pěší zóny v Chebu, zavedly do Korálkárny na náměstí, kam s radostí zavítaly a nakoupily si komponenty na výrobu paličkovaných šperků. Některá děvčata prezentovala šperky na svém oblečení, což ke krajkářkám patří. Potom jsme z náměstí prošly do Klubu důchodců, kde jsme byly očekávány ostatními. Zavítala mezi nás i naše kurátorka výstavy paní Eva Plesníková. Po krátké besedě, předání si dárečků, podvinků a občerstvení jsme se vypravily do Muzea, kde si prohlédly výstavu našich krajek a velice ji ocenily, což nám pozvedlo sebevědomí a dodalo impuls k další práci a činnosti. V muzeu zhlédly nejen naše krajky, ale i historii kolem Valdštejna, novou výstavu o sopečné činnosti na Chebsku. Čas rychle ubíhal, i tak jsme stačily ještě návštívit kostel Sv. Mikuláše. Ale už nestačily ochutnat u Špalíčku vynikající zmrzlinu, nebo návštěvu Retro muzea, což měly v plánu. Doprovodily jsme je na nádraží na Pendolino, které odjíždělo v 14,36 h. Za chebské krajkářky se s nimi rozloučily Blanka a Alena, i Boženka Vávrová.

 

Několik děvčat z Klatov projevilo zájem v příštím roce o účast na naší dovolené Krušnohorského spolku v Abertamech. Zřejmě je inspirovala naše kronika a vyprávění o nezapomenutelných prožitcích z dovolených, o úžasných lekcích v paličkování naší instruktorky Marušky Vránové z Karlových Varů. A to neviděly ještě filmy z našich dovolených.

 

V Chebu dne 14. 7. 20222

 

Zapsala: Alena Váňová

15.07.2022
 

dvoj_sipka_leva.gif, 1 kBsipka_leva.gif, 1 kB
počet záznamů: 168 / strana 1 z 28